Cea mai spectaculoasă deschidere a noului an şcolar a avut loc în comuna Ciocăneşti din judeţul Călăraşi – Dan Melente a realizat într-un an şi jumătate cât alţii în zece !

 

Cea mai spectaculoasă deschidere a noului an şcolar a avut loc în comuna Ciocăneşti din judeţul Călăraşi. Directorul Şcolii Gimnaziale Ciocăneşti. Dan Melente, a reuşit după numai un an şi jumătate de la preluarea funcţiei de manager să transforme radical faţa acestei instituţii de învăţământ. Sălile de clasă au fost utilate cu calculatoare performante, o parte din mobilier a fost înlocuit, a fost instalat internet în toată şcoala, s-a achiziţionat o centrală termică cu combustibil solid şi cel mai important lucru, i-a molipsit şi pe colegii săi, cadre didactice, de energia şi pozitivismul lui care a condus la obţinerea de către elevi a unor rezultate excepţionale la Evaluarea Naţională, olimpiadele şi concursurile şcolare desfăşurate la nivel judeţean şi chiar naţional.

Festivitatea a debutat cu un intonarea imnului României, interpretat de Fanfara Ciocăneşti (singura fanfară compusă din copii din judeţ)  care apoi a susţinut un scurt recital aplaudat şi apreciat de întreaga asistenţă formată din cadre didactice, elevi, părinţi şi bunici. Apoi a fost  a transmis tuturor, mesajul adresat de  secretarul de stat Ionel Florian Lisandru şi a inspectorului general şcolar al ISJ Călăraşi-Elena Mihăilescu cu ocazia deschiderii noului an şcolar.

Manager  Şcoala Gimnazială Ciocăneşti- Dan Melente : ,, Septembrie devine inevitabil sinonim cu ideea de educaţie şi început de şcoală. Pentru fiecare dintre noi, sunetul clopoţelului trezeşte amintiri : pentru cei ce au terminat anii de şcoală reprezintă nostalgia tinereţii, pentru cei ce sunt deja elevi înseamnă sfârşitul vacanţei, reîntoarcerea la ore, examene, competiţii, iar penru bobocei entuziasm,curiozitate, poate şi puţină teamă.

  Ne regăsim însă cu toţii în universul şcolii, locul fundamental al devenirii noastre- părinţi, elevi şi profesori. Şcoala înseamnă, în egală măsură,cunoaştere,ştiinţă, cultură , dar şi morală, spiritualitate, dragoste. În faţa acestei responsabilităţi uriaşe, rugămintea mea pentru fiecare dascăl este să nu renunţe la a investi în vieţile copiilorşi elevilor, valori şi idealuri înalte, să fie biruitori şi demni, modele demne de urmat pentru discipolii lor. 

 Totodată, invitaţia mea pentru părinţi este să se implice activ în educaţia copiilor, să ne fie alături în demersul nostru comun de a-i educa şi forma pe cei care reprezintă viitorul ţării. 

Copiilor şi elevilor le adresez provocarea competiţiei în muncă, în disciplină şi competiţia loială a studiului cu seriozitate.

 Vă doresc, dragi elevi, să începeţi anul şcolar încrezători în forţele voastre şi cu dorinţa de a demonstra că sunteţi capabili să fiţi responsabili, iar la finalul anului şcolar să facem măsurătoarea unei reuşite durabile la care adevărul , frumosul şi binele să fie definitorii.

Pe colegii mei de la catedră, care cu dăruire şi răbdare deschid orizonturile cunoaşterii pentru toţi elevii, îi asigur de profundul meu respect pentru munca de apostolat pe care o fac.

Şcoala noastră dispune de o ofertă educaşională bogată şi ăn acest an. Pe lângă studiul disciplinelor obligatorii, am introdus opţionale, cum ar fi : engleza pe calculator,lumea plantelor,jocuri geografice,prietenul meu calculatorul, discipline utile în parcursul şcolar al copiilor.

Şi anul acesta se derulează cele două mari proiecte în parteneriat cu primăria – Ansamblul folcloric ,, Macii Bărăganului,, şi Fanfara ciocăneşteană. Un nou proiect care demarează anul acesta este ,, Echipa de fotbal,,.

Şcoala noastră este implicată într-un proiect eco ,, Euroşcoala,, în parteneriat cu colegiul Barbu Ştirbei Călăraşi. 

Mă bucur să vă anunţ că  şcoala noastră are rezultate notabile la nivel judeţean şi naţional – 78% promovabilitate la Evaluarea Naţională , peste media judeţeană şi naţională, rezultate de excepţie la olimpiadele şi concursurile şcolare. 

Şi anul acesta, obiectivul nostru este performanţa şi şcolarizarea tuturor copiilor comunităţii noastre. Ca şi anul precedent şi anul acesta avem parteneriate de colaborare cu Primăria Ciocăneşti , biblioteca, cabinetul medical , biserica Ciocăneşti. 

Vreau să le mulţumesc anticipat pentru colaborarea fructuoasă ce va urma. Fie ca acest an şcolar să ne aducă tuturor împliniri personale şi comune, sănătate, forţă şi energie în faţa greutăţilor, speranţă, încredere şi multe, multe bucurii.”

Primarul comunei Ciocăneşti-Pavel Petre, cel mai mare susţinător al proiectelor iniţiate de directorul Dan Melente a transmis şi domnia sa un mesaj :

,, Stimaţi copii, părinţi, cadre didactice care formaţi comunitatea comunei Ciocăneşti, suntem toţi implicaţi în procesul institutiv-educativ şi depinde numai de noi ce rezultate vom obţine la nivel de comună. Vrem să ne mândrim cu medici, ingineri şi meseriaşi bine pregătiţi care să provină din comuna noastră. „

La încheierea festivităţii de deschidere a noului an şcolar, Consiliul de Administraţie al Şcolii Gimnaziale Ciocăneşti, reprezentat de Dan Melente, a înânat o diplomă de excelenţă doamnei educatoare Negroiu Olga (în prezent pensionară) în semn de apreciere pentru activitatea depusă în întreaga sa carieră, pentru educarea copiilor. IMG_0303 IMG_0315 IMG_0313 IMG_0322 IMG_0328 IMG_0335 IMG_0341 IMG_0349 IMG_0353 IMG_0354 IMG_0358 IMG_0362 IMG_0363 IMG_0365 IMG_0369 IMG_0368 IMG_0371

1916 vizualizari in total 1 vizualizari azi


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*