Călărăşeni cu care ne mândrim : Catinca Leu / Finalistă la Festivalul Național de Muzică Ușoară ,,Mamaia,, ( 23-25 AUGUST 2024)
Judeţul Călăraşi a avut norocul să beneficieze de avantajul de a fi reprezentat la preselecția Secțiunea interpretare (adresată tinerilor interpreți de muzică ușoară cu vârste cuprinse între 16 si 30 de ani împliniți, până la data 23 august 2024) a Festivalului Național de Muzică Ușoară ,,Mamaia,, ( 23-25 AUGUST 2024). Ce mai demult părea un vis, azi este realitate!
Călărășeanca Catinca Leu este finalista la Festivalul Național de Muzică Ușoară Mamaia!!!!!
Doar 20 de concurenți din cei înscriși au fost selectați în etapa de preselecție pentru a participa la finala Festivalul Național de Muzică Ușoară Mamaia!!!!!
Concursul se va desfășura în zilele de 23 și 24 august, pe scena special amenajată în Piațeta Perla din Mamaia. Pe scenă vor evolua în cele două seri 10 concurenți la secțiunea interpretare și 10 soliști, grupuri sau formații care vor interpreta cele 10 melodii selectate pentru concurs în secțiunea creație. În fiecare din cele două seri vor urca pe scenă cinci concurenți din fiecare secțiune. În ziua de 25 august va fi Gala Laureaților.
Vor fi acordate premii în valoare totală de 310.000 lei, după cum urmează:
- Pentru partea de muzică ușoară:
Trofeul Festivalului – 50.000 lei
Premiul I sectiunea ”Interpretare”– 30.000 lei
Premiul I sectiunea ”Creație”– 30.000 lei
Premiul II sectiunea ”Interpretare”– 20.000 lei
Premiul II sectiunea ”Creație”– 20.000 lei
Premiul III sectiunea ”Interpretare”– 10.000 lei
Premiul III sectiunea ”Creație”– 10.000 lei
Felicitări Catinca Leu!