Inspectoratul de Jandarmi Județean Călărași va deveni independent energetic prin instalarea de panouri solare fotovoltaice
În data de 14 mai a.c., domnul colonel Marcu Ionel – inspector șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean Călărași, în prezența domnului ministru al Energiei, Sebastian-Ioan Burduja, a semnat contractul de finanțare aferent proiectului „Instalarea de noi capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile/ sustenabile I.J.J. Călărași ”.
Proiectul răspunde apelului „Sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsum pentru entități publice”, lansat de către Ministerul Energiei, în calitatea sa de autoritate națională de implementare și gestionare a fondurilor alocate României din Fondul pentru Modernizare (MEFM).
Valoarea totală a proiectului este de 614.550 lei, iar durata de execuție a obiectivului de investiții, conform Studiului de fezabilitate, este de 7 luni.
Prin implementarea acestui proiect, Inspectoratul de Jandarmi Județean Călărași își va asigura necesarul de energie electrică dintr-o sursă regenerabilă, nepoluantă, contribuind la un mediu înconjurător mai sănătos și la economia de resurse financiare.
Centrala electrică fotovoltaică, ce va fi amplasată la sediul instituției, va avea o putere totală instalată de 100 kWp, urmând a acoperi întregul consum anual.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Călărași și-a stabilit ca obiectiv strategic pe termen lung implementarea unui pachet de soluții pentru creșterea eficienței utilizării energiei în clădirile în care își desfășoară activitatea, iar prin acest proiect devine o instituție „verde”, implicată și atentă la nevoile și tendințele ecologice ale societății actuale.

996 vizualizari in total 2 vizualizari azi
