Marius Dulce : ,,Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației,,

0
    Primăria Municipiului Călărași a implementat proiectul educațional destinat dotării unităților de învățământ preuniversitar cu echipamente digitale, mobilier modern și materiale didactice. Proiectul, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta C15 – Educație, este o investiție de aproximativ 4,8 milioane euro.
Astfel se dorește îmbunătățirea calității actului educațional pentru elevii și cadrele didactice din municipiul Călărași. În dotările din proiect: Laptopuri, imprimante și table inteligente. Mobilierul școlar modern și echipamentele TIC pentru laboratoare și săli de clasă vor urma într-o nouă etapă a proiectului.
321 de săli de clasă, 12 laboratoare școlare și 19 laboratoare de informatică sunt echipate cu tehnologie modernă. În cadrul prezentării echipamentelor, reprezentanții Samsung și Epson au detaliat componentele, calitățile produselor cât și versatilitatea acestora în actul educativ și informativ.
 Marius Dulce : ,, În scurtă vreme nu o să mai auzim copiii spunând: “N-am avut timp să scriu tot ce era pe tablă”. Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației. Este cel mai mare proiect derulat vreodată în Călărași, cu un buget de 4,8 milioane de euro și cu dotarea a peste 321 de clase, 19 laboratoare de informatică, 12 de științe și alte zeci de clase psihopedagogice și învățământ profesional. Echipamentele au fost distribuite de mari companii ca: Samsung, Epson și Lenovo.
Ceea ce înseamnă că primul criteriu este calitatea.
  M-am bucurat că reprezentanții Samsung au venit azi la Călărași pentru un prim training al cadrelor didactice. Învățământul evoluează în era tehnologiei. Și de pe tabla viitorului elevul își poate descarca, pe telefon, toată lecția predată la clasă.

Cu răbdare și viziune atingem un alt nivel,,

d1-300x212 Marius Dulce : ,,Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației,,d2-300x277 Marius Dulce : ,,Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației,,d3-300x200 Marius Dulce : ,,Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației,,d5-300x200 Marius Dulce : ,,Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației,,d6-300x200 Marius Dulce : ,,Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației,,d7-300x200 Marius Dulce : ,,Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației,,d8-300x200 Marius Dulce : ,,Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației,,d9-300x209 Marius Dulce : ,,Tablele interactive cu care am dotat școlile și grădinițele din municipiu reprezintă pasul important către digitalizarea educației,,

797 vizualizari in total 12 vizualizari azi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *